NZDM DéDéčko Dolní Dvořiště – Ohlédnutí se za jarem

NZDM DéDéčko Dolní Dvořiště – Ohlédnutí se za jarem

Jakmile sníh roztál a z trávy vyrašila první stébla, všichni jsme se radovali, že studená zima již konečně vytáhla své ledové drápy ze zdejšího kraje a slunce přinese alespoň trochu tepla. A také jsme se dočkali, mnohé dny v tomto období byly skutečně prosluněné. Není divu, že jsme se nejednou vydali z budovy DéDéčka ven, čerpat jarní energii, hrát hry, či jen obdivovat krásy kvetoucí přírody.

Během jara se vystřídalo mnoho témat. Nejznámějším svátkem jsou samozřejmě Velikonoce. Právě k nim se vázalo téma v DéDéčku. Probírali jsme různé zvyky, tradice, odkud se vlastně vzaly a co mají symbolizovat. Prostory DéDéčka jsme vyzdobili tak, aby byla zachycena ta správná velikonoční atmosféra.

K dubnu také neodmyslitelně patří známé pálení čarodějnic. A při takové slavnosti DéDéčko nemohlo chybět! Kromě toho, že se probírala nejrůznější čarodějná témata, záhady, rituály, tak se opět celý prostor DéDéčka převlékl za pomoci uživatelů do kouzelnického kabátu. Zlatým hřebem programu však byl onen soudný den, kdy se čarodějnice pálí. Celé DéDéčko, v kostýmech čarodějů a čarodějnic, mělo za úkol slavnou čarodějnici k hranici přinést. Dolní Dvořiště tak čekal dlouhý čarodějnický průvod, kde se na závěr krom pálení čarodějnice hrály různé hry.

K jaru neoddělitelně patří i láska a zamilovanost. V klubu jsme s uživateli probírali jejich podoby a případné nástrahy.

Oblíbeným tématem v následujících měsících byly prázdniny, na které se mnozí velmi těší. Řeč byla o plánovaných výletech, koníčcích či celkovém trávení volného času. Méně oblíbeným tématem, ale také častým, byla škola, od které si mnozí s úlevou odpočinou.

Autor článku: Václav Starý

Tříkrálová sbírka 2019
I VY MŮŽETE POMOCI